DOLAR 31,1396 0.11%
EURO 33,8323 0.08%
ALTIN 2.035,590,19
BITCOIN %
Ankara

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

38 okunma

İşte Akşener’in seçim taktiği! “CHP biraz da bize çalışsın”

ABONE OL
17 Eylül 2023 03:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Haber7 – ÖZEL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta partisinin İzmir adayını açıklayarak 81 ilde seçime adaylarıyla birlikte gireceklerini duyurmuştu. Meral Akşener’in açıklamasının ardından İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK), yerel seçimlerde 81 ilde aday çıkarma kararını netleştirdi.

Siyaset dünyasını yakından takip eden araştırmacı ve gazeteciler, Haber7’ye konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ÜLKE MASADAKİ SAÇMA SAPAN MUHABBETLERLE OYALANDI”

Masa ittifakının ülkenin enerjisini boşa harcadığını dile getiren Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Gazeteci Yazar Serdar Arseven, “Akşener, masa ittifakının proje ittifakı olduğunu söylemişti. Bu artık masa partilerinin milletvekilleri tarafından da itiraf ediliyor artık. Ülkemiz temel meselelere odaklanmak yerine masadaki saçma sapan muhabbetlerle oyalandı. Meral Akşener’in bugüne kadar yaptıkları ne ülkeye katkı sağladı, ne de partisine ve kendisine katkı sağladı. Akşener de ülke de zararda. Biz onca zaman masa ittifakını konuşacağımıza ülkenin reel sorunlarını konuşabilirdik. Yapıcı bir muhalefet ihtiyaç varken sorunlara yönelik çözüm tekliflerini konuşabilirdik ama masayı konuştuk. Bunca kayba uğramış genel başkan olarak Akşener, yine ‘Kaybetmeyi göze alırım’ diyor. Kaybet kaybet nereye kadar. Tek başına girdiği takdirde kaybetmesi kaçınılmaz.” dedi.

“AKŞENER’İN LİDERLİĞİ SORGULANIYOR”

İYİ Parti’nin güçlü adaylar bulması gerektiğini vurgulayan Arseven, şu ifadeleri kullandı: 

“TABANIN GAZINI ALMAK VE PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN…”

Senin partinin teşkilat olarak bir rüzgarı yok. Genel başkan olarak da sürükleyici bir karizman yok. Sayın Erdoğan sürükleyebiliyor.” diyen Arseven, Akşener’in tabanın gazını aldığını ve pazarlık gücünü artırmak istediğini dile getirdi. Arseven, şunları söyledi:

“BÜTÜN BU BASKILAR YAPILACAKTIR”

Akşener’in seçim sürecinde masaya tekrar oturtulmak için yapılan baskılara dayanamadığını dile getiren Arseven, bu süreçte de İYİ Parti liderine aynı yöntemin uygulanacağını belirtti ve şöyle konuştu:

“MERAL AKŞENER HEP DÖNER”

Yarın öbür gün dönecek.” diyen Arseven, Akşener’in hamlelerinin taktikten ibaret olduğunu kaydederek, “Meral Akşener hep döner. Bu sefer de dönecektir. Politika sadece bunu Meral Akşener için söylemiyorum. Politikacılar için de normaldir dönüşler. Dolayısıyla şu andaki hamleleri bir taktikten ibarettir. Tabanın gazını almaya yöneliktir. Seçim mağlubiyetinin faturasını mümkün olduğunca kendisinden uzaklaştırmaya yönelik söylemlerdir. Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 48 oy aldı. Deniyor ki, “Masadan kalkıp da o şekilde ortalığı dağıtmasaydı, Kemal Kılıçdaroğlu şu anda cumhurbaşkanıydı.” Şimdi bu söylenenleri de yabana atamıyorsunuz. Elbette masadan kalkmasını ve geri dönmesini tabii ki tahribat oldu. Dolayısıyla onun büyük ölçüde faturası Meral Akşener’e yükleniyor.” diye konuştu.

“O ŞANSINI KAYBETTİ”

Masaya dönmekle yeni kulvar açma şansını kaybettiğini belirten Arseven, “Masada o kadar şiddet şekilde kalktıktan sonra geri dönmeseydi, kendisine bir kulvar açabilirdi. O şansını kaybetti. Kendisinin tabanı CHP’den memnun olmayan Beyaz Türkler tabanı. Dolayısıyla o tabanında sonuçta gideceği yer CHP’dir. Ontolojik gerçekleri budur.” ifadesinde bulundu.

“SON DÜZLÜKTE BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER”

Seçime doğru Akşener’in İmamoğlu ile Mansur Yavaşla birlikte hareket edeceğini söyleyen Arseven, “Benim tahminim, son düzlükte Meral Akşener’in yine Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la birlikte hareket etmesidir. Tabii burada Kemal Kılıçdaroğlu’nun hesapları da var. Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nu özellikle devam ettireceğinden emin değilim. Devam ettirmeyip onun fişini çekebilir. Fişini çekmek üzere Meral Akşener’le anlaşmasını da ben sürpriz kabul etmem. Ama Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu’yla şu anda karşı karşıya gelmiş durumda. Ben hiçbir şeyi sürprizi görmem ama İstanbul ve Ankara’da Meral Akşener’in İYİ Parti adayını çıkartıp onu güçlü bir şekilde desteklemesini sürpriz olarak görürüm.” dedi.“AKŞENER ÇOK ÖFKELİ”

Akşener’in her adımda kendi alanını daralttığını vurgulayan Arseven, sözlerine şöyle devam etti:

İHSAN AKTAŞ: NEREDEYSE YEMİN EDECEKLER

Kamuoyu Araştırmacısı Yazar İhsan Aktaş, İYİ Parti’nin açmazları olduğu dile getirdi. 81 ilde aday çıkaracaklarına dair neredeyse yemin edeceklerini söyleyen Aktaş, “Şimdi İYİ Parti sürekli açıklama yapıyor; “81 ilde aday çıkaracağız.” Tekrar tekrar söylüyorlar. Galiba şöyle bir aşamaya gelecek . Yemin edecekler artık: ‘Vallahi aday çıkaracağız’ diye.” dedi.

“CHP ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYOR”

İYİ Parti’nin müstakil bir politika ortaya koyamadığını kaydeden Aktaş, şöyle konuştu:

“İYİ PARTİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KOPARMAK İSTİYOR”

İYİ Parti’nin bir önceki yerel seçimlerde eli boş kaldığını düşündüğünü belirten Aktaş, CHP’nin garanti ilçelerini talep ettiğini söyledi. Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

“MÜTTEFİK OLSALAR BİLE AK PARTİ ALIR”

Ben çok İYİ Parti’nin şu an kendisinin bile ne yapacağından emin olmadığını düşünüyorum.” diyen Aktaş, “İstanbul’la ilgili hep müttefik olsalar kazanacaklarmış gibi bir hisle duruyorlar ama AK Parti İstanbul’u alır.” dedi. 

“BÜYÜK BİR POLİTİKASIZLIK İLE YÜZ YÜZELER”

İYİ Parti’nin politika açığını kapatmaya çalıştığına dikkat çeken Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı:

VEDAT YENERER: ADI ZİKREDİLEN İSİMLERE ŞAŞIRMADIM

Belediye başkanlıklarında adı geçen kişilere şaşırmadığını söyleyen Gazeteci Yazar Vedat Yenerer, “Meral Akşener’in 81 vilayette toplumda karşılığı olan, partinin oylarını arttıracak, sadece oylarını da değil, kaybolmuş itibarını arttıracak isimlere yönelmek yerine tek başına seçime girerek bir ittifaka karşı kazanamayacağının çok iyi bilmesine rağmen alelacele bu şekilde davranması Cumhur İttifakı’nın işine yarayacağını düşünüyorum.” dedi.

“ADAYLAR AKŞENER’İN YAKIN ÇEVRESİ”

Şu ana kadar zikredilen bazı isimlerin alelacele seçildiğine vurgu yapan Vedat Yenerer,  “Meral Akşener’in yakın çevresinden liyakat sahibi olmayan ama parası olan, hakkında pek çok şaibesi olan, iltisaklı insanların bir gecede milletvekili yapılması teşkilatı nasıl son derece rahatsız edip üzdüyse, aynı şekilde hiçbir teşkilata danışılmadan alelacele yine aynı isimlerden seçilmiş olması çok dikkat çekici ve rahatsız edici.” diye konuştu.

“TEŞKİLAT ÇALIŞMAYACAK”

Teşkilatın görüşünün alınmadığını kaydeden Yenerer, “Ben kampanya yürütebilecek bir teşkilat göremiyorum.” dedi. Yenerer, teşkilatın çalışmayacağını dile getirerek şöyle konuştu:

“İYİ PARTİ’DE CİDDİYET YOK”

Kararların Akşener’in keyfine göre alındığını kaydeden Yenerer, şunları söyledi:

“‘BASTIM PARAYI ALDIM SIRAYI’ DİYENLERİ MİLLETVEKİLİ YAPTI”

İYİ Parti’de aldatılmış, kandırılmış ve emeği sömürülmüş siyasetçiler var.” diyen Yenerer, şu ifadelerde bulundu:

“KENDİSİNDEN SONRA PRENSİ BUĞRA KAVUNCU’YU HAZIRLIYOR”

Seçim yenilgisi alması halinde Akşener’in istifa etmesi gerektiğini belirten Yenerer, “Kendisinden sonra olan prensi olan iltisaklı Buğra Kavuncu’yu hazırlıyor. Adını biraz daha duyurup kongrede daha rahat genel başkanlığını alabilmesi adını duyurmaya çalışıyor. Akşener’in istifa edeceğini düşünüyorum. “Bütün sorumluluğu da alıyorum” dedi. “Bütün sorumluluğu alıyorum” demek, “Bu seçimde başarısız olursak istifa ederim” demektir. Buradan anlıyoruz ki burada birkaç ismi sırf seçime biraz kilometre yapsınlar, tanınsınlar diye sokacak. Ondan sonra da genel başkanlığa prenslerinden birini aday gösterecek diye düşünüyorum.” diye konuştu.

“PARTİNİN NE OYLARI NE DE İTİBARI ARTAR”

Bütün bunları hepsini geri çekilip baktığım zaman görüyorum ki, bu hamle ne partinin oylarını arttırmaya yönelik ne itibarını arttırmaya yönelik.” diyen Yenerer, şu ifadelerde bulundu:“İYİ PARTİ, ‘CHP BİRAZ DA BİZE ÇALIŞSIN’ İSTİYOR”

Akşener’in CHP’nin güçlü olduğu illerden bazılarını istediğini belirten Yenerer, sözlerini şöyle sürdürdü:

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş